فرقه‌ی منهاج فردوسیان

این کتاب برای آنان که می‌پندارند «نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان» فرقه است، مفید است.

بخشی از مقدمه:
یکی از رایج‌ترین مطالب و مطاعنی که در مورد نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان مطرح است، فرقه بودن آن است. «فرقه‌بودن» از اولین اشکالاتی است که بر زبان مخالفین و منکرین جاری شده و از اولین پرسش‌هایی‌ است که در ذهن جویندگان برنامه‌ی تربیتی، جولان می‌کند. به عبارت ساده، یکی از اولین اشکالاتی که منتقدین بر این نظام جامع تربیتی مطرح می‌کنند، این است که این نظام تربیتی، «فرقه» است و مؤلف آن، در صدد «فرقه‌تراشی» بوده است. همچنین یکی از اولین دغدغه‌های کسانی که می‌خواهند از نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان برای رسیدن به کمال و سعادت استفاده کنند، این است که آیا منهاج فردوسیان، فرقه است یا فرقه نیست؟ و اگر فرقه است، فرقه‌ی ناجیه است یا فرقه‌ی هالکه؟!
برای پاسخ دادن به این شبهه و رفع این دغدغه، در کتاب «آشنایی با منهاج فردوسیان» در قالب یک سؤال و جواب، به آن پرداختیم و امیدوار بودیم آنان که گمان می‌کنند نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان فرقه‌ است،‌ از گمان باطل خود برگردند و آنان که چنین دغدغه‌ای دارند، آرامش خیال یابند؛ ولی گویا چنین اثری نداشت و توقع ما را چنان که انتظار می‌رفت، برآورده نکرد.
برای روشن ساختن این که منهاج فردوسیان، فرقه هست یا نیست، نخست لازم بود تعریف دقیق و روشنی از «فرقه» ارائه نماییم. بدین منظور، «فرقه» را از چهار منظر، بررسی کردیم. نخست از لحاظ «لغت»، سپس از دیدگاه استعمال این کلمه در «قرآن کریم»، سپس در «کلام ائمه‌ی طاهرین (علیهم‌السلام)» و در نهایت، حدود و تعریف‌های «فرقه» با تکیه بر شاخص‌هایی که فرقه‌شناسان بزرگ دنیا مشخص کرده‌اند.
لازم به ذکر است که در بخشی از این اثر، به نقد برخی دیدگاه‌های فرقه‌شناسان بزرگ جهان، دکتر مارگارت تالر سینگر، دکتر رابرت جی لیفتون و دکتر ادگار شاین پرداخته شده است.

فهرست این کتاب را رایگان از «ایــنــجــا» دریافت کنید.

برای خرید این کتاب، از گزینه‌ی زیر اقدام کنید

10,000 تومان – خرید

مژده

تمام محصولات این فروشگاه

با نود درصد تخفیف عرضه می‌شود.

بشتابید!